Test na inteligencję emocjonalną

Dowiedz się czy żyjesz w harmonii ze swoimi emocjami
Znam i akceptuję treść regulaminu

 • Zapanuj nad emocjami

 • Opinie użytkowników o EQ test

 • Emocje towarzyszą nam codziennie. Złość, strach, miłość, troska czy zaskoczenie to tylko część z nich, a ich wachlarz jest naprawdę szeroki. Mimo tego, że wszyscy odczuwamy podobne emocje, każdy reaguje na nie w inny sposób – dla jednej osoby stres jest paraliżującym uczuciem, a dla innych jest on jak motor, który napędza ich do lepszej pracy – taką zależność można często zauważyć na przykład przed egzaminami w szkole czy publicznymi wystąpieniami. Tym, co decyduje o tym jak reagujemy na emocje własne jak i emocje otaczających nas osób jest inteligencja emocjonalna.

  Przez lata niezauważana i niedoceniana inteligencja emocjonalna, ostatnim czasy przybrała na wartości. Udowodniono, bowiem, że ma ogromny wpływ na całe nasze życie – nie tylko na życie emocjonalne. Emocje przez to, że towarzyszą nam codziennie, są w pewien sposób środkiem, którego dobre wykorzystanie potrafi przynieść ogromne korzyści. Wiele osób, jednak zdaje się żyć obok swoich emocjo, zamiast w harmonii z nimi.

  Poza przypadkami chorób, jak na przykład aleksytymia, kiedy dana osoba nie potrafi czuć i nazwać swoich emocji, wszyscy w mniejszy lub większy sposób reagujemy na różne sytuacje. Możemy także poznać bez większych problemów swój współczynnik inteligencji emocjonalnej, która określa u nas umiejętność radzenia sobie ze swoimi emocjami jak i z emocjami innych osób. Taki prosty test psychologiczny, niejednokrotnie otwiera nam furtkę do całkiem nowego spojrzenia na świat. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasza inteligencja emocjonalna jest niska, a powodów niepowodzeń w życiu prywatnym czy w pracy szukamy gdzieś indziej. Zrzucamy winę na to, że nie poświęcaliśmy czasu rodzinie, że nie wybraliśmy się do renomowanej szkoły, że grupa podwładnych nie wykonuje dokładnie naszych poleceń… Te i inne wymówki pojawiają się w głowach wielu osób codziennie. Zazwyczaj dopiero test na inteligencję emocjonalną, którego wynik pokazuje, że jej wartość jest dosyć niska, bywa jak kubeł zimnej wody i wtedy te osoby zaczynają zdawać sobie sprawę, że wiele problemów ma przyczynę w ich emocjach. I tak problemy rodzinne są często powodowane tym, że nie potrafimy uzewnętrznić swoich uczuć, a problemy w pracy mogą być skutkiem braku empatii lub uciekania od problemów innych osób.

  Na szczęście możliwe jest zapanowanie nad swoimi uczuciami, chociaż wymaga to wiele pracy i przede wszystkim chęci. Najważniejsze jest, aby nie okłamywać siebie – często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że sami ukrywamy przed sobą własne emocje! Osoby, które maja wysoki iloraz emocjonalny, są przede wszystkim szczere z samym sobą – dzięki temu udaje im się uzyskiwać lepsze wyniki, nawet bez odpowiedniego przygotowania. Nie dają się ponieść zbędnym emocjom, potrafią je doskonale kontrolować i wykorzystują swoją wiedzę maksymalnie, dając z siebie sto procent.

 • Natomiast osoba, której test inteligencji emocjonalnej nie wypadł najlepiej, ale ma wysoki iloraz inteligencji poznawczej, daje się łatwiej ponieść negatywnym emocjom, jest często zbyt wybuchowa, a przez to nie potrafi wykorzystać wszystkich swoich umiejętności oraz wiedzy. Niezwykle ważne jest, więc rozwijanie się we wszystkich dziedzinach życia i nie zaniedbywanie emocji.

  Coraz więcej osób niestety daje ponosić się emocjom – panowanie nad emocjami staje się popularniejsze dopiero w ostatnich latach, kiedy coraz częściej zaczęły się pojawiać takie rzeczy, jak test inteligencji emocjonalnej dostępny on-line – w końcu ludzie mogli bez wizyty w psychologa, w kilka chwil wykonać taki test i dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. Wiele osób sprawia, ze ich życie obraca się wokoło emocji i nie potrafią cieszyć się codziennym życiem. Cały czas chodzą albo śmiertelnie obrażone, zestresowane lub nadmiernie podekscytowane. Przez to rodzą się także konflikty, panowanie nad emocjami nie jest umiejętnością, jakiej nauczymy się w szkole, dlatego wiele czasu trzeba poświęcić samodoskonaleniu się. Całkowita kontrola nad własnymi emocjami, jest prawdziwym skarbem – dzięki temu można zagłuszać pewne emocje a pobudzać inne.

  Najważniejszym krokiem ku temu, aby nasza inteligencja emocjonalna osiągnęła wyżyny, jest zdanie sobie sprawy z odczuwania danej emocji. Wydaje się to proste – jeżeli jestem zły, to emocja jaką odczuwam jest złość, ale może to być także gniew, żal, przygnębienie, rozdrażnienie i wiele, wiele innych. Po określeniu danej emocji należy zacząć zastanawiać się nad tym, co jest powodem danego uczucia, dlaczego jest ono tak intensywne i w jaki sposób mogę je uspokoić. Panowanie nad emocjami jest trudne, ale przynosi widoczne efekty, dzień po dniu. Z czasem, kiedy zaczniemy rozumieć nasze emocje, możemy skupić się bardziej na emocjach innych osób – one także mają ogromny wpływ na nas. Umiejętność radzenie sobie z emocjami innych ludzi jest bardzo ważna, na przykład w sytuacji, kiedy nasz szef jest zdenerwowany, my potrafimy zachować spokój i dzięki temu uspokaja się także on.

  Trening czyni mistrza, jak mówi znane wszystkim przysłowie. Nikt nie nauczy się panowania nad sobą z dnia na dzień, ale jeżeli chcemy tego, na pewno uda nam się osiągnąć cel. Test emocjonalny jest pewnym wskaźnikiem, który może nam pomóc obserwować postępy, jakie robimy, dlatego warto powtarzać go od czasu do czasu. Widząc wzrastający wynik, na pewno poprawi się nasza samoocena.

 • Mariusz Kowalczyk Instruktor prawa jazdy, 41 lat "Na test trafiłem przypadkiem, zainteresowany tematem inteligencji emocjonalnej. Bardzo fajny i szybki do rozwiązania – poznałem swój wynik w kilka chwil."

  Maja Sopczak Sprzedawca, 32 lata "Test jest szybki, pytania proste, ale pokazują całą prawdę o naszej inteligencji emocjonalnej – dla mnie to była ważna w pracy kwestia. Poleciłam go także znajomym."

  Krzysztof Bednerczyk Architekt, 45 lat "Myślę, że ten test jest naprawdę trafny. Dobrze go wykonać jeżeli często pracujemy z ludźmi lub po prostu z ciekawości, jak zrobiłem to ja. Szczerze polecam!"

  Ewa Młynarska – Jastrzębska Gospodyni domowa, 26 lat "Jestem mamą dwóch smyków i myślę nad założeniem własnej działalności. Test inteligencji emocjonalnej pomógł mi upewnić się w tej decyzji. Namówiłam także męża, aby go wypełnił!"

  Andrzej Kurczyk Kierowca, 52 lata "Test inteligencji emocjonalnej jest naprawdę prosty i szybki. Polecam każdemu, kto chciałby poznać swój wynik!"

  Izabela Maciuszkowska Agent ubezpieczeniowy, 39 lat "Test pomógł mi w mojej pracy – cały czas mam kontakt z ludźmi, dzięki niemu dowiedziałam się jakie są moje wady i zalety!"

  Tomasz Notrowski Mechanik, 26 lat "Na test trafiłem przypadkiem, ale warto go wypełnić. Dowiedziałem się czegoś więcej na swój temat i wiem nad jakimi sprawami muszę jeszcze popracować."

  Klaudia Rutkowska Studentka, 19 lat "Przed podjęciem decyzji o złożenie dokumentów na studia, nie byłam do końca zdecydowana nad kierunkiem. Dzięki temu prostemu testowi, odkryłam moje mocne strony i wybrałam odpowiedni kierunek! "