Test na inteligencję emocjonalną

Dowiedz się czy żyjesz w harmonii ze swoimi emocjami
Znam i akceptuję treść regulaminu

 • Wybór kariery, a inteligencja emocjonalna

 • Opinie użytkowników o EQ test

 • Już od najmłodszych lat w pewien sposób decydujemy o tym, co chcemy robić w przyszłości. Większość chłopców chce zostać strażakami czy policjantami, a dziewczynki najczęściej marzą o karierze aktorki, piosenkarki lub lekarki. Rodzice podejmują za nas pierwsze decyzje dotyczące szkoły, wybierając odpowiednie przedszkola i szkoły podstawowe, często zapisując swoje pociechy na zajęcia dodatkowe, które mają im w przyszłości otworzyć wiele drzwi. Z czasem, kiedy dorastamy weryfikujemy wybory naszych rodziców i poszerzamy horyzonty, zdobywamy nowe doświadczenia i decydujemy o swojej ścieżce kariery. Najczęściej wybór szkoły średniej i ewentualnych studiów jest tylko i wyłącznie naszym osobistym wyborem, popartym wcześniejszymi doświadczeniami i zdobytymi informacjami oraz zainteresowaniami. W jaki sposób wybór kariery łączy się z naszym ilorazem inteligencji emocjonalnej? Wydawać się by mogło, że inteligencja emocjonalna nie ma wiele wspólnego z wyborem uczelni czy miejsca pracy i zajmowanego stanowiska, jednak w rzeczywistości odgrywa ona bardzo ważną rolę!

  Zacznijmy od tego, czym dokładnie jest inteligencja emocjonalna? Jest to sposób, w jaki radzimy sobie z emocjami, zarówno własnymi oraz z emocjami innych osób. Iloraz emocjonalny świadczy, więc o tym jak radzimy sobie pod presją, czy potrafimy zorganizować pracę innych osób i jak radzimy sobie w konfrontacji z ich odczuciami, czy potrafimy być empatyczni w stosunku do drugiego człowieka. Jak widać, jest to wartość, która towarzyszy nam w codziennym życiu, nawet, jeżeli nie jesteśmy nawet świadomi jej istnienia czy możliwości wyliczenia ilorazu emocjonalnego. Wyobraźmy sobie bardzo nerwową osobę, która nie potrafi zapanować nad swoimi emocjami, na stanowisku kierowniczym. Na pewno miałaby problemy z poradzeniem sobie w utrzymaniu swojej pozycji, często prowokowałaby konflikty z pracownikami i nie potrafiłaby poradzić sobie z odpowiednim zorganizowaniem pracy grupie podwładnych. Byłby to ogromny stres nie tylko dla pracowników, ale dla niej samej – w końcu ile można żyć na najwyższych obrotach, denerwując się cały czas? Na pewno nie długo. Za to osoba, która doskonale potrafi porozumieć się z drugim człowiek i w lot „łapie o co chodzi” bez zbędnego tłumaczenia, często jest mile widziana na kierowniczym stanowisku – podwładni takiej osoby w pewien sposób czują się komfortowo, wiedzą, że mogą polegać na swoim szefie, tak samo jak może on polegać na nich, żyją w równowadze.

 • Ważne jest, więc wybieranie ścieżek swojej kariery, tak, aby były one kompatybilne nie tylko z naszymi upodobaniami, ale także z naszymi predyspozycjami oraz wrodzonymi umiejętnościami, które odgrywają kluczową rolę w wyborze zawodu i w decyzjach o naszą przyszłość. Dzięki odpowiednim wyborom praca będzie przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, będziemy mogli dać z siebie jak najwięcej, co przyniesie korzyści każdej ze stron.

  Dobrze jest w pewnym momencie wykonać test inteligencji emocjonalnej, który jest szybki do zrobienia i pomaga nam lepiej zrozumieć samych siebie. Dotychczas iloraz inteligencji (z angielskiego test iq) był uważany za najważniejszy czynnik, który ma wpływ na naszą wiedzą i umiejętność przyswajania nowych informacji. Najczęściej właśnie wykonywano teksty sprawdzające iloraz inteligencji, gdyż nie brano pod uwagę innych czynników, które nawet przy mniejszym poziomie wiedzy, mogą sprawić, że dana osoba uzyska lepsze wyniki od kogoś z wysokim poziomem iq. Daniel Goleman, amerykański dziennikarz naukowy, autor książek oraz psycholog, który ukończył Harvard i był wykładowcą uniwersyteckim, jako pierwszy zwrócił uwagę na to, że iloraz inteligencji to nie wszystko. W swoim badaniach potwierdził, ze emocje odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu i mają ogromny wpływ na wszystkie jego aspekty – także na naszą karierę. Dzięki odpowiedniej „manipulacji” naszymi emocjami (a im większy iloraz inteligencji emocjonalnej, tym lepiej i skuteczniej potrafimy manipulować naszymi odczuciami jak i emocjami innych osób) można w lepszy sposób wykorzystać swoje umiejętności oraz wiedzę. Jego teoria, która pojawiła się w latach dziewięćdziesiątych, na początku nie była brana na poważnie, jednak późniejsze badania dowiodły, że miał on rację. Coraz częściej zaczęto mówić o ilorazie emocjonalnym, a teraz to pojęcie zaczyna być tak popularne jak iloraz inteligencji.

  Warto wiedzieć też, że wynik, który pokazuje nam test inteligencji emocjonalnej, nie jest „wyrokiem” a raczej powinien być bardzo cenną wskazówką. Jeżeli mamy ochotę włożyć pracę i zaangażować się w polepszanie siebie, z czasem możemy zmienić jego wynik, a nasz iloraz inteligencji emocjonalnej podniesie się znacznie. Wymaga to troche czasu, ale na pewno z przyjemnością wykonamy ponownie test i na własne oczy przekonamy się, że nasze wyniki poprawiły się.

 • Klaudia Rutkowska Studentka, 19 lat "Przed podjęciem decyzji o złożenie dokumentów na studia, nie byłam do końca zdecydowana nad kierunkiem. Dzięki temu prostemu testowi, odkryłam moje mocne strony i wybrałam odpowiedni kierunek! "

  Andrzej Kurczyk Kierowca, 52 lata "Test inteligencji emocjonalnej jest naprawdę prosty i szybki. Polecam każdemu, kto chciałby poznać swój wynik!"

  Ewa Młynarska – Jastrzębska Gospodyni domowa, 26 lat "Jestem mamą dwóch smyków i myślę nad założeniem własnej działalności. Test inteligencji emocjonalnej pomógł mi upewnić się w tej decyzji. Namówiłam także męża, aby go wypełnił!"

  Maja Sopczak Sprzedawca, 32 lata "Test jest szybki, pytania proste, ale pokazują całą prawdę o naszej inteligencji emocjonalnej – dla mnie to była ważna w pracy kwestia. Poleciłam go także znajomym."

  Tomasz Notrowski Mechanik, 26 lat "Na test trafiłem przypadkiem, ale warto go wypełnić. Dowiedziałem się czegoś więcej na swój temat i wiem nad jakimi sprawami muszę jeszcze popracować."

  Krzysztof Bednerczyk Architekt, 45 lat "Myślę, że ten test jest naprawdę trafny. Dobrze go wykonać jeżeli często pracujemy z ludźmi lub po prostu z ciekawości, jak zrobiłem to ja. Szczerze polecam!"

  Izabela Maciuszkowska Agent ubezpieczeniowy, 39 lat "Test pomógł mi w mojej pracy – cały czas mam kontakt z ludźmi, dzięki niemu dowiedziałam się jakie są moje wady i zalety!"

  Mariusz Kowalczyk Instruktor prawa jazdy, 41 lat "Na test trafiłem przypadkiem, zainteresowany tematem inteligencji emocjonalnej. Bardzo fajny i szybki do rozwiązania – poznałem swój wynik w kilka chwil."